Domy

Kreta domy w budowie

Domy na Krecie

Domy na Krecie mają prostą budowę (przypominają najbardziej prostopadłościany). U nich bardzo mało pada, nie ma śniegu w zimie (poza górami), więc nie potrzebują spadzistych dachów jak w Polsce. Konstrukcja jest typowa dla miejsc, gdzie odczuwa się ruchy tektoniczne skorupy ziemskiej: żelbetonowy szkielet wypełniony gazobetonem. Na dachu większości domów kreteńskich znajduje się zbiornik z wodą wraz z zamontowanym na nim lub obok panelem słonecznym, który tą wodę podgrzewa.
Praktycznie w każdej miejscowości spotkać można same szkielety domów/hoteli rozpoczęte i niedokończone. Grecy często rozpoczynali budowę a w momencie kryzysu okazało się, że nie posiadają pieniędzy na dokończenie budowy.
Są również domy zamieszkane a nie dokończone: parter jest zostawiany pod usługi: jeśli znajdzie się najemna bądź właściciel będzie mieć pomysł na biznes to dokończy go pod potrzeby danej działalności.
Jeśli chodzi o niedokończone dachy to może mieć to związek z tym, że od niedokończonej budowy nie płaci się podatków (podobna sytuacja jest w Egipcie, gdzie również wiele budynków jest stale w budowie).