Iraklion

Iraklion Kreta

Iraklion (Heraklion, Herakleion, Irakleio, Ηράκλειο)

Stolica i największe miasto na Krecie.
Miasto mało ciekawe architektonicznie, niewiele zabytków (po bombardowaniu lotniczym w maju 1941 r). Sklepy nastawione na turystów często oferują tandetne towary w zawyżonych cenach.
W Iraklionie warto zwiedzić Muzeum Archeologiczne (czynne codziennie 8-20, wstęp 6 euro) uznawane za jedno z najlepszych muzeów greckich. Wystawione eksponaty pochodzą z całej wyspy, obejmują okres od neolitu do czasów rzymskich. Wadą muzeum jest zbyt duża ilość odwiedzających: czasem trudno dostać się do najciekawszych eksponatów.
W Muzeum Historycznym znajduje się obraz El Greca "Klasztor św. Katarzyny na Górze Synaj", rzeźby z okresu okupacji weneckiej, makieta z 40 obiektami oraz murami miasta z okresu weneckiego, przedmioty liturgiczne ze zniszczonych kościołów, fotografie z II wojny światowej i bitwy o Kretę, sztuka ludowa, rekonstrukcja domu kreteńskiego i wiele innych ciekawych eksponatów.
W kościele i klasztorze Agia Ikaterini (Św. Katarzyny) mieście się Muzeum Ikon.
Kolejną atrakcją jest fontanna Morosini (z 1628 r) w centrum miasta. Na przeciw fontanny stoi wybudowany przez Wenecjan w 1239 r kościół San Marco (Św. Marka), przerobiony przez Turków w 1699-1915 r na meczet, zaś obecnie sala konferencyjna i wystawowa.
W porcie stoi wenecka Twierdza Kolues (Kules), która przez wiele lat była więzieniem.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Twierdza wenecka w Iraklion Kreta Iraklion Kreta
Kościół św. Tytusa - Ayios Titos w Iraklion Kreta Kościół św. Tytusa - Ayios Titos w Iraklion Kreta
Kościół św. Tytusa - Ayios Titos

Iraklion Kreta Port w Iraklion Kreta
Iraklion jest miastem przepełnionym

 Iraklion Kreta Iraklion Kreta

Krótki filmik z centrum Iraklionu

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie