Przepisy drogowe

Kreta przepisy drogowe

Przepisy ruchu drogowego

Na Krecie jak i w Polsce jest ruch prawostronny, wyprzedzanie po lewej. Obowiązują zapięte pasy i włączone światła mijania. Zabronione jest rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy.
W większości wypożyczalni, aby wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 21 lat i co najmniej od roku prawo jazdy.

Ograniczenia prędkości:
-50 km/h w terenie zabudowanym
-90 km/h w terenie niezabudowanym
-100/110 km/h na trasie szybkiego ruchu.
Limit zawartości alkoholu we krwi: 0,5 promila.
W przypadku zatrzymania przez policję po złamaniu przepisów otrzymuje się mandat, który należy opłacić na poczcie w ciągu 10 dni. Nie próbujmy przekupić policjanta: jest to surowo karane!

Zasady dotyczące parkowania są takie jak w Polsce, ale na Krecie często nie są przestrzegane (zbyt małe parkingi) co obrazuje powyższe zdjęcie ;)

Większość tablic informacyjnych jest dwujęzyczna: po grecku i angielsku.

Grecy nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego, więc należy zawsze być ostrożnym (często wymuszają pierwszeństwo, zatrzymują się na środku jezdni itp). Na wąskich drogach (szczególnie przy zakrętach) przepuszcza się większy samochód (ciężarówkę, autobus). W wielu regionach przed ostrymi zakrętami na wąskich ulicach trąbi się, aby ostrzec jadący z naprzeciwka samochód.

Jeśli będziesz mieć wypadek na Krecie to:
1. Nie trać głowy i nie panikuj.
2. Zapisz datę, godzinę i miejsce zdarzenia oraz dane drugiego samochodu: imię i nazwisko kierowcy, tablice rejestracyjne, nr ubezpieczenia i ubezpieczyciela.
3. Współpracuj z policją.
4. Zgłoś wypadek w wypożyczalni samochodów.
5. Jeśli ktoś został ranny poproś o pomoc medyczną w przychodni.
6. Większość ubezpieczeń samochodu ma również ubezpieczenie medyczne: wtedy należy dostarczyć wszystkie opłacone paragony do wypożyczalni, z której pożyczyliśmy samochód.A tak wygląda jazda po IraklionieA tak wyjazd z parkingu w ChaniiPrzejazd górska drogą