Przed wylotem

Kreta, informacje praktyczne

Praktyczny poradnik dla osób, które nigdy nie latały samolotem.

Na początek: nie należy obawiać się latania: wg statystyk wypadków jest to najbezpieczniejszy środek transportu.

Pakowanie się (poniższe limity mogą się nieznacznie różnić w różnych liniach lotniczych, szczegółowe informacje są dostępne na stronach internetowych poszczególnych przewoźników a za przekroczenie dopuszczalnej wagi zwykle dużo się płaci dodatkowo za każdy kg):
Można mieć ze sobą bagaż, który pójdzie do luku bagażowego oraz bagaż podręczny, który wnosi się na pokład i umieszcza pod siedzeniem z przodu lub w schowku bagażowym znajdującym się nad siedzeniem.
Bagaż główny to zwykle maksymalnie 15 lub 20 kg (w zależności od linii lotniczych) o sumie maksymalnych wymiarów zewnętrznych max 150 cm (szerokość + wysokość + długość). Zabronione jest przewożenie broni, materiałów wybuchowych itp.
Bagaż podręczny to max 3-5 kg a ogólne wymiary nie mogą przekraczać 56x45x25cm. Dodatkowo można wnieść na pokład damską torebkę. Do bagażu podręcznego polecam włożyć wszystko to co będzie nam niezbędne (np. lekarstwa, które codziennie musimy brać, pieniądze, dokumenty) oraz rzeczy wartościowe, których nie chcielibyśmy stracić: np laptop, aparat fotograficzny, telefon, biżuteria. Ze względów bezpieczeństwa, w bagażu podręcznym nie mogą znajdować się następujące przedmioty: płyny (również napoje), noże, nożyczki, korkociągi, obcinarki do paznokci oraz inne niebezpieczne przedmioty.

Do głównego bagażu polecam zabrać:
olejki do opalania z filtrem (dużo droższe są na Krecie). Ze względu na ciepłą pogodę na Krecie w sezonie możemy zabrać małą ilość ubrań, bo przeprane szybko wyschną (a te grubsze typu sweterek czy cienka kurtka przeciwdeszczowa przydadzą się głównie na lotnisku po powrocie do Polski ;) ). Pamiętajmy o nakryciu głowy (czapka przeciwsłoneczna lub kapelusz), butach do chodzenia w wodzie (ze względu na jeżowce). W przypadku, gdy planujemy wycieczkę np. zwiedzanie Wąwozu Samaria to niezbędne jest wygodne (najlepiej trekkingowe) obuwie.

Mając wykupiony bilet dobrze jest sprawdzić dzień przed wylotem czy lot nie został przesunięty (jeśli mamy wykupioną wycieczkę z biurem podróży to większość biur przesyła informację sms-owo o zmianie czasu odlotu).

Na lotnisku należy być co najmniej 2 godziny przed wylotem, aby odprawić się (pokazujemy dowód osobisty lub paszport, zdajemy bagaż rejestrowy a otrzymujemy kartę pokładową) i udajemy się do kontroli bezpieczeństwa. Rzeczy zawierające metal np. paski, zegarki, klucze, portfel, telefon komórkowy należy odłożyć na przenośnik taśmowy, w celu kontroli rentgenowskiej. Laptopy wyjęte z pokrowców umieszcza się na przenośniku taśmowym oddzielnie od reszty bagażu podręcznego. Po kontroli udajemy się do gate o numerze wskazanym podczas odprawy, z którego wchodzimy na pokład samolotu. W trakcie lotu można zakupić jedzenie i picie (zwykle w bardzo zawyżonych cenach).
Lot trwa ok 3 godziny.
Po wylądowaniu należy odebrać bagaż. Z bagażem wychodzimy. Jeśli wykupiliśmy wycieczkę z biurem podróży to na lotnisku będzie czekać Polski rezydent (opiekun), który wskaże autobus, który odwiedzie do hotelu (zwykle jeden autobus objeżdża ok 10 hoteli). W hotelu po okazaniu dokumentów (obsługa od razu spisuje dane lub zostawia się dowód i jest do obioru później) otrzymamy klucze i możemy rozkoszować się pobytem na słonecznej Krecie, zwiedzać ją i plażować się.