Fajstos

Fajstos Kreta

Fajstos (Festos, Phaistos, Φαιστός)

Fajstos znajduje się w centralnej częsci wyspy na południe od Iraklionu i zaledwie 6 kilometrów od południowego brzegu między miejscowościami Mires i Timpaki. Do wykopalisk prowadzi bardzo malownicza i kręta droga.

Przypuszcza się, że pałac w Fajstos pochodzi z okresu pałacu w Knossos i prawdopodobnie pełnił w swoim czasie dużo ważniejszą role od pałacu w Knossos. To tutaj właśnie odkryto gliniane tabliczki z pismem linearnym będące najstarszym europejskim pismem (więcej: dysk z Fajstos). Dziś po dawnej świetności pałacu niewiele zostało. Brak rekonstrukcji sprawia, że jedynie patrząc na pozostałości po schodach na zachodni dziedziniec pałacu poczujemy nieco antycznego klimatu. Warto jednak odwiedzić to miejsce, aby uzmysłowić sobie rozmiar i rozmach tej starożytnej cywilizacji. Z pałacu rozpościera się piękny widok na Góry Białe oraz gaje oliwne i winnice w dolinie.

Informacje praktyczne:
Przy wejściu do pałacu można zaparkować samochód bezpłatnie. Wejście na wykopaliska kosztuje 4 Euro (ulgowy 2 Euro). Bilet pozwalający na zwiedzanie również Agia Triada kosztuje odpowiednio 6 i 3 Euro.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Fajstos Kreta Fajstos Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie