ruiny

Historia Krety

Historia Krety

Historia Krety

Historia kultury Krety sięga czasów neolitu. Początki osadnictwa człowieka na Krecie to lata 6000-3000 przed naszą erą. W tym okresie ludzie mieszkali głównie w domach zbudowanych z kamienia i zajmowali się hodowlą bydła oraz uprawą roli. W 3000 roku p.n.e. rozpoczyna się okres przedpałacowy trwajacy do 2100 r.p.n.e. W tym okresie powstaje min.: budownictwo z cegieł, proste narzędzia z brązu, koło garncarskie.
Okres do roku 1500 p.n.e. zwany minojskim to największy rozkwit kultury Kreteńskiej a jednocześnie początek kultury europejskiej. W okresie monojskim powstają na Krecie pałace w Knossos, Fajstos oraz Malli, rozwija się handel w basenie morza śródziemnego.

Kultura kreteńska z tego okresu to bogate zdobienia pałaców, malowidła, biżuteria ze złota oraz pismo linearne. Kres złotego okresu nadszedł wraz z nadejściem katastrof naturalnych. Wybuch wulkanu na wyspie Thira (obecnie Santorioni) doprowadził do powstania fali tsunami o wysokości 40-80 metrów, które w połączeniu z trzęsieniami ziemi doprowadziły do ruiny całą wyspę. Osłabioną Kretę napadli Mekończycy, ostatecznie niszcząc wszystkie pałace. Można przyjąć że od tego czasu Kreta należy do Grecji. Jednak nie ma żadnego wpływu i nie jest zaangażowana na politykę kontynentalną ze względu na walki wewnętrzne własnych miast-państw.
W 67 r.p.n.e. wyspę zdobywają Rzymianie pod wodzą Kwintusa Cecyliusa Metallusa zwanego Creticus. Od III w.n.e rozpoczyna się panowanie Cesarstwa Bizantyjskiego na wyspie.

W IX wieku wyspa dostała się pod panowanie arabskie (mauretańskich Saracenów), które trwało około 50 lat. W XIII wieku pod panowanie weneckie, które trwało aż do roku 1669, w którym wyspę zdobyli Turcy.
W 1670 roku miało miejsce powstanie Kreteńskie, jednak już w rok później Turcy odzyskali panowanie nad wyspą. Do kolejnych walk doszło w latach 20-tych XVIII wieku. Wojska tureckie spustoszyły najbardziej urodzajny płaskowyż Lassithi i dokonały rzezi ludności cywilnej. W latach 1820 do 1844 wyspa należała do Egiptu. W 1869 roku Turcy krwawo stłumili kolejne powstanie.
W 1898 roku po kolejnym zrywie narodowym, Kreta stała się autonomiczną republiką, jednak pod protektoratem Imperium Osmańskiego (dalej Turcja). W 1908 roku Kreta ogłosiła niepodległość, która nie została uznana na arenie międzynarodowej. W 1913 roku włączona do Grecji.

W trakcie II Wojny Światowej na Krecie toczyły się zażarte walki z niemiecką armią. 20 maja 1941 roku ma miejsce największy jak do tej pory powietrzno-desantowy atak na wyspę. W ataku pod kryptonimem Merkury na wyspie wylądowało 25 000 żołnierzy niemieckich - głównie spadochroniarzy. Niemcy napotkali na silny opór sił brytyjskich stacjonujących na wyspie po ewakuacji z kontynentu. Flota brytyjska niszczyła morskie oddziały inwazyjne przez co Niemcy zostali odcięci od zaopatrzenia. Błędnie oceniając sytuację Brytyjczycy podjęli decyzję o poddaniu wyspy i ewakuowali się z zatoki Suda w pobliżu Chanii. W walkach brali udział mieszkańcy Krety, którzy walczyli z niemieckim najeźdźcą głównie białą bronią. Była to walka noży i łopat przeciwko karabinom, ale dzięki odwadze Kreteńczyków oddziały brytyjskie mogły się ewakuować z wyspy.

Itanos

Itanos Kreta

Itanos (gr. Ίτανος)

Na północ od Wai zwiedzać można ruiny starożytnego miasta Itanos, które kiedyś było ważnym ośrodkiem handlu z Egiptem i Bliskim Wschodem. Mimo trzęsienia ziemi w 795 roku miasto zostało po nim odbudowane. Mieszkańcy opuścili je w XV wieku po serii napadów pirackich. Zabudowę miasta zniszczyli Arabowie w 824 roku.
Wśród ruin archeolodzy odnaleźli pozostałości akropolu, fundamenty trójnawowej bazyliki z V-VI w.. Na północ od Itanos znajdował się cmentarz z grobem z okresu hellenistycznego.

Nieopodal wykopalisk Itanos znajdują się piękne piaszczyste plaże, które nie są tak przepełnione jak plaża Wai.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Itanos Kreta Itanos Kreta
Itanos Kreta Itanos Kreta
Itanos Kreta Itanos Kreta
Itanos plaża Kreta Itanos plaża Kreta
Itanos plaża Kreta Itanos plaża Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Malia - ruiny pałacu

Malia wykopaliska

Malia (stanowisko archeologiczne)

Około 3 km (na wschód) za miejscowością Malia słynącą z bogatego życia nocnego znajdują się wykopaliska Malia, które są słabo rozreklamowane przez co rzadko odwiedzane przez turystów.
Miasto Malia było położone na wzniesieniu, a na szczycie znajdował się pałac (pierwszy zbudowany 2.000-1900 p.n.e a zniszczony przez trzęsienie ziemi ok 1700 p.n.e., odbudowany ok 1650 a zniszczony ok 1450 p.n.e.), którego większość zajmowały pomieszczenia magazynowe. Przypuszcza się, że Malia było istotnym miejscem magazynowania i redystrybucji produktów z tej części Krety i wysyłanych w inne regiony Krety.
W pałacu znajduje się Kernos: okrągły kamień ofiarny z wgłębieniem na owoce - ofiary dziękczynne ze zbiorów.
Na północ od pałacu archeolodzy odkryli pozostałości agory.
Na północnym wschodzie (blisko plaży) znajdowała się nekropolia (Christolakos). Wewnątrz nekropolii archeolodzy odkryli wklęsły ołtarz wykorzystywany prawdopodobnie do ceremonii pogrzebowych.
Mieszkańcy opuścili miasto ok 1200 r. p.n.e.
Przed rozpoczęciem wykopalisk miejsce zostało zrabowane. Nieliczne eksponaty znalezione przez archeologów oglądać można w Muzeach Archeologicznych w Iraklionie i Agios Nikolaos.

Informacje praktyczne:
Zwiedzanie wykopalisk wtorek-niedziela 8:00-15:00, wstęp 4 euro.
Idąc z plaży Malia wzdłuż wybrzeża można dojść w niecałą godzinę do wykopalisk.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Wykopaliska Malia Kreta Wykopaliska Malia Kreta
Wykopaliska Malia Kreta rekonstrukcja pałacu Wykopaliska Malia Kreta rekonstrukcja pałacu
Wykopaliska Malia Kreta silosy Wykopaliska Malia Kreta
Wykopaliska Malia Kreta Wykopaliska Malia Kreta
Wykopaliska Malia stół ofiarny Kreta Wykopaliska Malia Kreta
Wykopaliska Malia Kreta Wykopaliska Malia Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Mochlos

Mochlos Kreta

Mochlos (Mohlos, Μόχλος)

W okresie minojskim Mochlos było istotnym portem dla Krety wschodniej. Obecnie jest to spokojna wioska rybacka słynąca z wyśmienitego jedzenia w tradycyjnych kreteńskich tawernach.
Na widocznej z brzegu wyspie Mochlos odkryto cmentarz minojski i budynki rzemieślników.

Informacje praktyczne:
W Mochlos jest piaszczysta plaża, z której widać odległą o 150 metrów wysepkę Mochlos zwaną również Agios Nikolaos.
Wśród kamienistego stromego wybrzeża są również piaszczyste zatoczki, do których można dopłynąć łódką.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Mochlos Kreta Mochlos Kreta
Wyspa Mochlos zwana również Agios Nikolaos Kreta Mochlos Kreta
Mochlos Kreta Mochlos Kreta
Mochlos Kreta Wyspa Mochlos zwana również Agios Nikolaos Kreta
Mochlos Kreta rybak naprawiający sieci Mochlos Kreta
Mochlos Kreta Mochlos Kreta
Mochlos Kreta Mochlos Kreta
Mochlos Kreta Mochlos Kreta
Mochlos Kreta Mochlos dostawa świeżych ryb do restauracji nad brzegiem morza Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Roussolakkos

Roussolakkos Kreta

Roussolakkos (Rousolakkos, Rusolakos, Rousolako)

Miasto w starożytności nosiło nazwę Heleia. W czasach minojskich Roussolakkos było bogatym miastem, które było jednym z najważniejszych centrum handlu na wschodzie Krety, posiadało własny port Itanos (obecnie znajduje się pod poziomem morza). Miasto w czasach świetności obejmowało ok 50 hektarów z centralną ulicą. Upadek miasta datuje się na okres późnominojski, kiedy to prawdopodobnie tsunami zniszczyło miasto.
Resztki Roussolakkos archeolodzy odkryli w latach 1902-1904 (głównie fundamenty murów), lecz niestety część wykopalisk została zniszczona podczas II wojny światowej (oraz przez kradzież kamieni, które posłużyły do budowy domów). Na szczycie wzgórza Pefsofas znajdują się ruiny sanktuarium (z ok. 2000-1450r. p.n.e.), w którym odkryto wotywne gliniane figurki i kamienne tablice.
Na terenie wykopalisk Roussolakkos odkryto posąg Zeusa z ok. 1500 r. p.n.e. zdobiony złotem i kością słoniową, płytę wapienną w wyrytym "Hymnem do Zeusa Diktejskiego"

Informacje praktyczne:
Zwiedzać wykopaliska można od wtorku do niedzieli w godzinach 8.00-15.00. Wstęp kosztuje 2 euro.
Dary wotywne odkryte na terenie wykopalisk Roussolakkos oglądać można zwiedzając Muzea Archeologiczne w Sitia, Agios Nikolaos i Iraklionie.
Posąg Zeusa znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Sitia

Wykopaliska w Roussolakkos Kreta Wykopaliska w Roussolakkos Kreta
Wykopaliska w Roussolakkos Kreta Wykopaliska w Roussolakkos Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Gortyna

Gortyna Kreta

Gortyna (Gortis, Gortys, Γορτύν, Γορτυς)

Pierwsze ślady Gortyny datuje się na okres minojski (3.000 r. p.n.e.). W III w. p.n.e. Gortyna podbiła Fajstos. Gortyna pod rządami Rzymian (69 r p.n.e.) stała się stolicą Krety i siedzibą pretora Krety i Cyrenajki.
W tym okresie Gortyna była otoczona murem obronnym o obwodzie 10 km i upodobniła się do innych miast rzymskich: posiadała łaźnie, forum, teatr i pałac gubernatora.
Od 330 r n.e. do 826 r. Gortyna znajdowała się pod rządami Bizancjum. W 824 r miasto zostało zaatakowane przez Saracenów (Arabów) i ograbione, zaś mieszkańcy opuścili miasto.

Prace wykopaliskowe w Gortynie prowadzone są od 1884 roku.
Archeolodzy odkryli pozostałości:
-Akropolu z fragmentami fortyfikacji
-Odeonu (teatru) z I w. n.e. z dwoma wejściami i posadzką z płyt marmurowych
-Kodeksu Praw z 450 r p.n.e. wyrytego na dziesięciometrowej ścianie odeonu. Minojski kodeks cywilny i karny spisany w starym dialekcie doryckim dotyczył różnych dziedzin życia, z podziałem na cztery klasy: rządzących, ludzi wolnych, chłopów i niewolników. Z zapisów dotyczących niewolników i kobiet wnioskuje się, że mieli lepsze prawa w Gortynie niż w innych rejonach Krety.
-Kościoła św. Tytusa z 500 r. n.e. - zniszczony przez Saracenów w 824 r., odbudowany w 965 roku i odnowiony w XIV wieku.
-Świątyni Apolla Pytyjskiego zbudowanej w VII w. p.n.e. i wielokrotnie rozbudowywanej.
-Świątyni Ateny z VII w. p.n.e.
-Niewielkiej Świątyni poświęconej bóstwom egipskim
-Pretoriatu (siedziby zarządcy regionu) z II w n.e. składającej się z części administracyjnej i prywatnej. Do zabudowań pretoriatu należały: bazylika, dziedziniec otoczony kolumnami, sala z apsydami.
-Stadionu
-Łaźni publicznych

Gortyna była pierwszym miastem kreteńskim, który przyjął chrześcijaństwo.
Według mitologii Zeus porwał Europę i zabrał ją do najładniejszego miejsca na Krecie. W tym właśnie miejscu powstała Gortyna.

Informacje praktyczne:
Wykopaliska miasta Gortyna zajmują rozległy teren. Wstęp na wykopaliska przy kościele Św. Tytusa i odeonu płatny 4 euro (czynne 8.00-15.00). Pozostałe części wykopalisk znajdują się wśród gajów oliwnych: częściowo ogrodzone a na część można wejść.

Fourni

Fourni Kreta

Fourni (Phourni, Furni, Φουρνί)

Na wzgórzu Fourni (nieopodal Kreteńskiego Archanes) znajduje się starożytny cmentarz minojski uważany za najważniejszy cmentarz minojski odkryty do tej pory.
Wykopaliska Fourni rozpoczęli Efi i John Sakellarakis w 1964 roku. Na cmentarzu chowano zmarłych ok. 2400-1200 r p.n.e. W nekropolii odkryto ruiny 26 budynków, kilku tolosowych grobowców, kostnicy, groty kultowej, budynku administracyjnego i handlowego z okresu od około 1300 roku p.n.e. Z racji, że na cmentarzu chowano zmarłych przez ponad 1000 lat to pogrzeby odbywały się w różnych stylach z bogactwem cennych towarów.

Grobowiec Tolosowy A
Był pierwszym budynkiem odkrytym w Fourni podczas wykopalisk. Pochodzi z ok 1400 r. p.n.e. Główna jego komora została obrabowana. Posiada komorę boczną, w której miał miejsce prawdopodobnie królewski pogrzeb.
Odkryto czaszkę byka i zwłoki konia (zwierzęta prawdopodobnie zostały poświęcone na cześć osób pochowanych w komorze bocznej).
W komorze bocznej znaleziono ciało kobiety z królewskiej rodziny lub kapłanki pochowane z głową skierowaną za zachód i ciałem w pozycji embrionalnej oraz z biżuterią (m.in. złotym pierścieniem przedstawiającym scenę kultu) i naczyniami z brązu.

Grobowiec Tolosowy B
Grobowiec został zbudowany przed 2000r. p.n.e. i używany do pochówku ludzi królewskiego pochodzenia.
Chociaż Grobowiec Tolosowy B przeszedł modyfikacje we wczesnym okresie jego istnienia, był to prostokątny kompleks z Grobowcem Kolistym w jego centrum . Składał się z okrągłej budowli, korytarza (dromos), komory grobowej, pomieszczeń bocznych.
Miał dwie boczne komory, które niestety już nie istnieją.
W grobowcu znaleziono kości 19 osób (w tym 2 dzieci). Większość z nich zmarło poniżej 35 roku życia.
Z trzech stron kompleksu grobowca odkryto pozostałości przed-pałacowych budowli grobowych . Grobowiec Tolosowy B został zbudowany na szczycie jednego z tych starszych budynków, zwany Budynkiem Pogrzebowym 7 , który pierwotnie miał sześć pokoi. W jednym z pokoi znaleziono 6 sarkofagów zawierających 14 czaszki oraz kolejne 15 czaszek rozrzuconych.
Budynek 6 był używany jako kostnica .

Grobowiec Tolosowy C
Ten grób został zbudowany nad ziemią i jest jednym z najlepiej zachowanych grobów przed pałacowych kolistych na Krecie. Jego dach się zawalił. Budynek Pogrzebowy 9 był podporą do wschodniej części grobu . Pochówki w nim datowane są na okres 2250-2100 p.n.e. Znaleziono w sumie 45 ciał: w jedenastu sarkofagach w grobowcu znaleziono szczątki 18 osób, 24 ciała zostały pochowane między sarkofagami i trzy w wejściu.

Grobowiec Tolosowy D
W grobowcu odnaleziono szczątki kobiety pochowanyej po 1350 r. p.n.e.) . Bogactwo kobiety pochowany tutaj wskazuje, że jest to drugi najważniejszy pochówek po tym z Grobowca Tolosowego A i prawdopodobnie była to kobieta z rodziny królewskiej .

Grobowiec Tolosowy E
Był to prawdopodobnie pierwszy grób być zbudowany w Fourni, ponieważ pochodzi z okresu 2400-2300r. p.n.e. Grobowiec został zbudowany na powierzchni ziemi , ale niestety nie jest dobrze zachowany .
Wejście do grobu tworzą dwa masywne kamienie. Grobowiec zawierał liczne sarkofagi i dwa dzbany do pochówków.

Grobowiec Tolosowy G
Znaleziono w nim cykladzkie znaleziska, które świadczą o tym, że mogła w tych okolicach znajdować się cykladzka osada.

Budynek 4
Budynek był wykorzystywany do opieki i był używany w okresie 1550-1500 pne. Budynek jest podzielony na dwa skrzydła .
Skrzydło wschodnie jest na wyższym poziomie niż zachodnie skrzydło i miał piętra które kiedyś zawierały co najmniej jeden warsztat tkacki. Inne znaleziska , w tym noże wskazują, że górna kondygnacja została w całości poświęcona produkcji . Sala parterze mogła być używana do przechowywania sprasowanych winogron, z którego wino jest robione, bo pokój 2 mógł być wykorzystywany jako tłocznia .
Zachodnie skrzydło jednoizbowe zbudowano na wyższej ziemi , na szczycie skały. Znaleziono fragmenty podstaw trzech kolumn, szczątki tabeli, fragmenty dwóch figurek w kształcie dzwonu i około 250 filiżanek umieszczonych zarówno w pozycji pionowej jak i do góry nogami (jakby w formie rytualnej). Przypuszcza się, że mogło być to miejsce obrzędów pochówkowych.

Na końcu terenu wykopalisk Fourni znajduje się 7 grobów szybowych.

Eksponaty z Fourni podziwiać można w Muzeum Archeologicznym w Iraklionie oraz Archanes.

Informacje praktyczne:
Aby odnaleźć stanowisko archeologiczne Fourni wystarczy kierować się znakami od Archanes. Od parkingu idzie się drogą szutrową do wykopalisk ok 15 min (po drodze można usłyszeć śpiew ptaków i jest piękny widok ze wzniesienia na Archanes).
Wykopaliska można zwiedzać wtorek-niedziela w godzinach 8.30-14.30 (gdy byliśmy w poniedziałek to było nieczynne).

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Widok na Archanes Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Widok z Fourni na Archanes Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Będąc w Fourni warto zwiedzić w pobliżu:
Wykopaliska w Archanes z pozostałościami pałacu minojskiego.
Jedne z najbardziej znanych wykopalisk na Krecie Knossos.
Wioskę garncarską Thrapsano .

Olous

Olous Kreta

Olous (Olus, λους, Ὄλουλις)

Olous było starożytnym miastem-państwem na Krecie, które na skutek ruchów płyt tektonicznych w IV w. zostało zatopione i obecnie ruiny znajdują się pod wodą (przy dobrej pogodzie podziwiać można zarysy budynków widoczne z mostu pomiędzy Eloundą a półwyspem Kolokitha). Ruiny leżą na terenie obecnego miasta Elounda.
Olous prawdopodobnie było portem miasta Driros i miało duże znaczenie w okresie klasycznym i hellenistycznym.
Atrakcją turystyczną Olous są wielkie zbiorniki wodne założone przez Wenecjan (służące do pozyskiwania soli), trzy nieczynne wiatraki i pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki (ostały się kawałki posadzki mozaikowej).

W przeszłości tereny były również zamieszkane przez piratów.

Eksponaty archeologiczne z terenów Olous (m.in. kamienne grobowce, dary żałobne) można zobaczyć zwiedzając muzeum w Agios Nikolaos.

W Olous znajduje się plaża kamienisto-żwirowa.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Olous Olous
Olous Olous
Restauracja w Olous Olous
Restauracja w Olous Olous

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Eleftherna

Eleftherna

Eleftherna (Eleftherana, Eleutherna, Eleuterna, Ελεύθερνα)

Kreteńskie miasto-państwo Eleftherna zostało założone przez Dorów ok VIII w. p.n.e. i istniało do czasów bizantyjskich. Część miasta została zniszczona przez trzy trzęsienia ziemi i wielokrotne wrogie najazdy. Miasto dzięki strategicznemu położeniu na wysokości 380m w przecięciu dróg między Cydonią, Knossos i Górom Idi stanowiło ważne miejsce zapewniające kontrolę nad trasami, zapewniało utrzymywanie relacji handlowych z innymi miastami Krety oraz z Azją Mniejszą, Cyprem, Egiptem, Cykadami i Attyką (o czym świadczyły przedmioty znalezione na terenie wykopalisk).
Pierwsze prace archeologiczne były w 1929 r a regularne prace wykopaliskowe trwają od 1985 r. i w związku z tym nie ma wstępu do wykopalisk.
Na terenie wykopalisk odkryto nekropolię z wczesnej epoki archaicznej z licznymi nagrobkami, rzeźbami, miejscami pochówków (zarówno groby ziemne jak i ślady kremacji zwłok i szczątki zmarłych w urnach). Archeolodzy odkryli ruiny: akropolu, osady z epoki hellenistycznej, zbiorników na wodę, późnogotyckiej wieży, mostu wykutego w skale w czasach grecko-rzymskich, trójnawowej bazyliki wczesnochrześcijańskiej, cystern wykutych w skalnym klifie na zboczu, kamieniołomu, luksusowych willi, łaźni.

W miejscowości Eleftherna znajduje się kościół z X w stojący przy źródle, rzymska willa zbudowana z materiałów zrabowanych z ruin starożytnej Eleftherny,

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Po zwiedzeniu ruin kreteńskiego miasta-państwa warto odwiedzić niewielkie Margarites słynące z rękodzieł ceramicznych bądź klasztor Moni Arkadiu służący za schronienie powstańcom przeciwko Turkom.

Aptera

Beata Frelik; Andrzej Krassowski

Aptera (Áptara, Aπταρα, Aπτερα)

Starożytne miasto na Krecie, które istniało już w VII w. p.n.e. a zostało opuszczone przez Kreteńczyków w 824 roku po podboju arabskim lub zniszczone przez trzęsienie ziemi w 700 r. (różnie źródła podają).
Nazwa Aptera w dosłownym tłumaczeniu to "bez skrzydeł" i według legendy została nadana miastu na pamiątkę pojedynku na śpiew między Syrenami (pół kobietami pół ptakami) a Muzami. Gdy Syreny przegrały pojedynek to straciły skrzydła, które wpadły do zatoki Souda
Wśród wielu ruin otoczonych 4 km murem miejskim z 300 r p.n.e. zwiedzać można m.in. pozostałości kompleksu klasztornego z niewielką świątynią, rzymskie cysterny, wczesnobizantyjską budowlę, mały grecki teatr, bizantyjski kościół, dorycką i hellenistyczną świątynię, rzymską łaźnię, twierdzy Izzedin z okresu tureckiego (1868 r.).
Ze stanowiska archeologicznego Aptera podziwiać można widok na zatokę Souda i półwysep Akrotiri oraz Góry Białe.

Informacje praktyczne
Jeśli chce się zwiedzić ruiny Aptera to należy zabrać ze sobą wygodne obuwie.
Ruiny udostępnione zwiedzającym od wtorku do niedzieli w godzinach 8.30-15.00.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Po zwiedzeniu ruin Aptera obowiązkowo trzeba wybrać się na kolację do uroczego miasta Chania

Agia Triada

Agia Triada Kreta

Agia Triada

Ok 2 km za zachód od Fajstos znajduje się stanowisko archeologiczne z wykopaliskami tzw. willi królewskiej Agia Triada z okresu minojskiego. Budowla powstała ok 1600 r p.n.e., zaś po wybudowaniu pałacu w Fajstos, została spalona ok 1450 r p.n.e. W pobliżu willi była niewielka osada.
Wykopaliska na terenie willi Agia Triada prowadzone są od 1902 r i wiele cennych znalezisk odkrytych na jej terenie znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Iraklionie. Są to m.in: sarkofag odkryty wewnątrz grobu na cmentarzu należącym do willi, freski, gliniane tabliczki z pismem linearnym.

Zespół pałacowy prawdopodobnie składał się z trzech budynków wokół placu (należących prawdopodobnie do bogatych kupców rezydujących w mieście). Po środku stanowiska archeologicznego stoi świątynia św. Jerzego.
Uważa się, że miasto pełniło istotną rolę handlową i administracyjną z racji budynków uznanych za sklepy, budowle publiczne i domy mieszkalne.

Z Agia Triada jest piękny widok na wybrzeże i zatokę Messara.

Informacje praktyczne:
Zwiedzać wykopaliska można codziennie 9-15, koszt 3 euro.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Będąc w Agia Triada warto zwiedzić w pobliżu:
Piękną plażę w Komos oraz znajdujące się w pobliżu stanowisko archeologiczne po mieście portowym dla Festos.
Można też zwiedzić ruiny samego pałacu w Festos.

Armeni cmentarzysko

Armeni cmentarzysko Kreta

Cmentarzysko w Armeni (Αρμένοι)

Jadąc główną drogą z Rethymnonu na południe po ok 9 km (a 1 km przed miejscowością Armeni) znajduje się duże minojskie cmentarzysko składające się z ok 280 grobów (nadal są prowadzone prace archeologiczne) odkryte w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Do wielu z grobowców można zajrzeć, do kilku wejść, dwa największe są oświetlone. Groby są małe, wykute w skale z długimi na 3-5m korytarzami wejściowymi.
Znaleziska z Armeni (m.in. malowane sarkofagi) można podziwiać w Muzeach Archeologicznych w Rethymnonie i Chanii.

Informacje praktyczne
Wykopaliska są udostępnione dla zwiedzających w sezonie, od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-15.00. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Lato

Kreta Lato

Lato (Λατώ)

Nazwa Lato wywodzi się od bogini Latony, matki Artemidy i Apollina, bogini macierzyństwa.
Lato pros Kamaran było doryckim starożytnym miastem-państwem, którego powstanie szacuje się na okres VIII i VII w. p.n.e. a rozkwit i powstanie większości budowli na Vi IV w. p.n.e..Miasto usytuowane między dwoma szczytami gór z centrum między nimi. Zasięg jego wpływów roztaczał się, aż do dzisiejszego Agios Nikolaos. nieopodal, którego znajdował się jego port Lato Etera. Zniszczenie i upadek szacuje się na II w. p.n.e kiedy prawdopodobnie większość mieszkańców przeprowadziła się do Lato Etera.

W chwili obecnej została odsłonięta przez archeologów część południowa miasta. Zobaczyć można pozostałości po warsztatach, kamienne cysterny, schody ceremonialne i świątynię.

Informacje praktyczne:
Aby dotrzeć do pozostałości po starożytnym mieście należy ustawić nawigacje na miejscowość Kritsa, ponieważ Lato znajduje się zaledwie 3 kilometry dalej. Dojazd prosty, droga dobrze oznakowana.
Pod miejscem archeologicznym duży parking. Zwiedzanie wykopalisk kosztuje 2 euro i jest możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 8.00-15.00.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Lato Lato
Lato Lato
Ruiny starożytnego miasta Lato Ruiny starożytnego miasta Lato
Ruiny starożytnego miasta Lato Ruiny starożytnego miasta Lato
Ruiny starożytnego miasta Lato Ruiny starożytnego miasta Lato
Ruiny starożytnego miasta Lato Ruiny starożytnego miasta Lato
Ruiny starożytnego miasta Lato Ruiny starożytnego miasta Lato
Ruiny starożytnego miasta Lato Ruiny starożytnego miasta Lato
Ruiny starożytnego miasta Lato Ruiny starożytnego miasta Lato
Widok z Lato na Agios Nikolaos
Widok na Agios Nikolaos

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Atrakcje turystyczne

Atrakcje na Krecie

Knossos

Knossos Kreta

Knossos (Κνωσός)

Knossos znajduje się około 6 kilometrów na południe od Iraklionu.

Pierwszy pałac został wybudowany około 2000 r p.n.e (zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1700 r p.n.e.), drugi postawiony około 1600 r p.n.e. spalił się w 1380 r. p.n.e.
Pałac w Knossos odkrył Minoas Kalokierinos w roku 1878. Kolejne prace wykopaliskowe prowadził w latach 1899-1905 Brytyjczyk Arthur Evans. Sposób prowadzenia wykopalisk wzbudza kontrowersje do dnia dzisiejszego. Podczas prac wypełniano betonem puste przestrzenie po drewnianych elementach konstrukcji co, według niektórych, zmienia charakter ruin. Dzięki fragmentom wykonanych rekonstrukcji można zobaczyć, że ludzie w okresie minojskim byli na wysokim poziomie technicznym.

Z pałacem w Knossos związany jest grecki mit o Minotaurze. W pałacu znaleziono labirynt pomieszczeń, ale przypuszcza się że stanowił on spichlerz.

Przy ruinach pałacu parking jest darmowy. Koszt wstępu ok 6 Euro, ok 10 Euro razem z Muzeum Archeologicznym w Iraklionie.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Pałac w Knossos Pałac w Knossos
Pałac w Knossos Pałac w Knossos

Kreta - rekonstrukcja Knossos w muzeum w Iraklionie



Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Fajstos

Fajstos Kreta

Fajstos (Festos, Phaistos, Φαιστός)

Fajstos znajduje się w centralnej częsci wyspy na południe od Iraklionu i zaledwie 6 kilometrów od południowego brzegu między miejscowościami Mires i Timpaki. Do wykopalisk prowadzi bardzo malownicza i kręta droga.

Przypuszcza się, że pałac w Fajstos pochodzi z okresu pałacu w Knossos i prawdopodobnie pełnił w swoim czasie dużo ważniejszą role od pałacu w Knossos. To tutaj właśnie odkryto gliniane tabliczki z pismem linearnym będące najstarszym europejskim pismem (więcej: dysk z Fajstos). Dziś po dawnej świetności pałacu niewiele zostało. Brak rekonstrukcji sprawia, że jedynie patrząc na pozostałości po schodach na zachodni dziedziniec pałacu poczujemy nieco antycznego klimatu. Warto jednak odwiedzić to miejsce, aby uzmysłowić sobie rozmiar i rozmach tej starożytnej cywilizacji. Z pałacu rozpościera się piękny widok na Góry Białe oraz gaje oliwne i winnice w dolinie.

Informacje praktyczne:
Przy wejściu do pałacu można zaparkować samochód bezpłatnie. Wejście na wykopaliska kosztuje 4 Euro (ulgowy 2 Euro). Bilet pozwalający na zwiedzanie również Agia Triada kosztuje odpowiednio 6 i 3 Euro.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Fajstos Kreta Fajstos Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Palaiochora

Palaiochora Kreta

Palaiochora, (Paleochora, Παλαιόχωρα, Παλιόχωρ)

Miasto położone na południowym zachodzie wyspy. Ze względu na kamieniste wybrzeże i brak plaż - miasto słabo rozwinięte turystycznie choć z dużą ilością restauracji i sklepów rybnych.

Zwiedzić można wykopaliska w miejscu starej twierdzy. W czasach starożytnych miejscowość znajdowała się kilka metrów niżej stanu dzisiejszego.

Informacje praktyczne:
Samochód najlepiej zostawić w pobliży wybrzeża - po wjeździe do miasta po lewej stronie.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Palaiochora Kreta Palaiochora Kreta
Palaiochora Kreta Palaiochora Kreta
Palaiochora Kreta Palaiochora Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Przebywając w Palaiochora można zwiedzić w pobliżu:
Malowniczo położony na skale nad morzem Klasztor Chrisoskalitissa.
Odpocząć na uważanej za jednej z najładniejszych plaż Krety Elafonisi