Fourni

Wiosna na Krecie - śpiewające ptaki

Wiosna na Krecie

Śpiewające ptaki w drodze do Fourni.

Wiosna wiosna wiosna ach to Ty ....
Czasem warto wstać o poranku i zamiast iść na zatłoczoną plażę lub do miasta udać się w rzadziej odwiedzane miejsca za to porośnięte bujną roślinnością.
My pewnego wiosennego poranka po zjedzeniu śniadania jak zwykle wsiedliśmy do wynajętego samochodu i ruszyliśmy zwiedzać piękną grecką wyspę: Kretę. Zostawiliśmy samochód na parkingu i ostatni odcinek drogi do cmentarzyska Fourni pokonaliśmy pieszo rozkoszując się śpiewem ptaków. Dzięki bujnej roślinności spotkaliśmy też dużo motylków, które nie chciały dać się sfotografować.
Wiosna na Krecie jest piękna!



Cmentarz Fourni

Fourni

Fourni Kreta

Fourni (Phourni, Furni, Φουρνί)

Na wzgórzu Fourni (nieopodal Kreteńskiego Archanes) znajduje się starożytny cmentarz minojski uważany za najważniejszy cmentarz minojski odkryty do tej pory.
Wykopaliska Fourni rozpoczęli Efi i John Sakellarakis w 1964 roku. Na cmentarzu chowano zmarłych ok. 2400-1200 r p.n.e. W nekropolii odkryto ruiny 26 budynków, kilku tolosowych grobowców, kostnicy, groty kultowej, budynku administracyjnego i handlowego z okresu od około 1300 roku p.n.e. Z racji, że na cmentarzu chowano zmarłych przez ponad 1000 lat to pogrzeby odbywały się w różnych stylach z bogactwem cennych towarów.

Grobowiec Tolosowy A
Był pierwszym budynkiem odkrytym w Fourni podczas wykopalisk. Pochodzi z ok 1400 r. p.n.e. Główna jego komora została obrabowana. Posiada komorę boczną, w której miał miejsce prawdopodobnie królewski pogrzeb.
Odkryto czaszkę byka i zwłoki konia (zwierzęta prawdopodobnie zostały poświęcone na cześć osób pochowanych w komorze bocznej).
W komorze bocznej znaleziono ciało kobiety z królewskiej rodziny lub kapłanki pochowane z głową skierowaną za zachód i ciałem w pozycji embrionalnej oraz z biżuterią (m.in. złotym pierścieniem przedstawiającym scenę kultu) i naczyniami z brązu.

Grobowiec Tolosowy B
Grobowiec został zbudowany przed 2000r. p.n.e. i używany do pochówku ludzi królewskiego pochodzenia.
Chociaż Grobowiec Tolosowy B przeszedł modyfikacje we wczesnym okresie jego istnienia, był to prostokątny kompleks z Grobowcem Kolistym w jego centrum . Składał się z okrągłej budowli, korytarza (dromos), komory grobowej, pomieszczeń bocznych.
Miał dwie boczne komory, które niestety już nie istnieją.
W grobowcu znaleziono kości 19 osób (w tym 2 dzieci). Większość z nich zmarło poniżej 35 roku życia.
Z trzech stron kompleksu grobowca odkryto pozostałości przed-pałacowych budowli grobowych . Grobowiec Tolosowy B został zbudowany na szczycie jednego z tych starszych budynków, zwany Budynkiem Pogrzebowym 7 , który pierwotnie miał sześć pokoi. W jednym z pokoi znaleziono 6 sarkofagów zawierających 14 czaszki oraz kolejne 15 czaszek rozrzuconych.
Budynek 6 był używany jako kostnica .

Grobowiec Tolosowy C
Ten grób został zbudowany nad ziemią i jest jednym z najlepiej zachowanych grobów przed pałacowych kolistych na Krecie. Jego dach się zawalił. Budynek Pogrzebowy 9 był podporą do wschodniej części grobu . Pochówki w nim datowane są na okres 2250-2100 p.n.e. Znaleziono w sumie 45 ciał: w jedenastu sarkofagach w grobowcu znaleziono szczątki 18 osób, 24 ciała zostały pochowane między sarkofagami i trzy w wejściu.

Grobowiec Tolosowy D
W grobowcu odnaleziono szczątki kobiety pochowanyej po 1350 r. p.n.e.) . Bogactwo kobiety pochowany tutaj wskazuje, że jest to drugi najważniejszy pochówek po tym z Grobowca Tolosowego A i prawdopodobnie była to kobieta z rodziny królewskiej .

Grobowiec Tolosowy E
Był to prawdopodobnie pierwszy grób być zbudowany w Fourni, ponieważ pochodzi z okresu 2400-2300r. p.n.e. Grobowiec został zbudowany na powierzchni ziemi , ale niestety nie jest dobrze zachowany .
Wejście do grobu tworzą dwa masywne kamienie. Grobowiec zawierał liczne sarkofagi i dwa dzbany do pochówków.

Grobowiec Tolosowy G
Znaleziono w nim cykladzkie znaleziska, które świadczą o tym, że mogła w tych okolicach znajdować się cykladzka osada.

Budynek 4
Budynek był wykorzystywany do opieki i był używany w okresie 1550-1500 pne. Budynek jest podzielony na dwa skrzydła .
Skrzydło wschodnie jest na wyższym poziomie niż zachodnie skrzydło i miał piętra które kiedyś zawierały co najmniej jeden warsztat tkacki. Inne znaleziska , w tym noże wskazują, że górna kondygnacja została w całości poświęcona produkcji . Sala parterze mogła być używana do przechowywania sprasowanych winogron, z którego wino jest robione, bo pokój 2 mógł być wykorzystywany jako tłocznia .
Zachodnie skrzydło jednoizbowe zbudowano na wyższej ziemi , na szczycie skały. Znaleziono fragmenty podstaw trzech kolumn, szczątki tabeli, fragmenty dwóch figurek w kształcie dzwonu i około 250 filiżanek umieszczonych zarówno w pozycji pionowej jak i do góry nogami (jakby w formie rytualnej). Przypuszcza się, że mogło być to miejsce obrzędów pochówkowych.

Na końcu terenu wykopalisk Fourni znajduje się 7 grobów szybowych.

Eksponaty z Fourni podziwiać można w Muzeum Archeologicznym w Iraklionie oraz Archanes.

Informacje praktyczne:
Aby odnaleźć stanowisko archeologiczne Fourni wystarczy kierować się znakami od Archanes. Od parkingu idzie się drogą szutrową do wykopalisk ok 15 min (po drodze można usłyszeć śpiew ptaków i jest piękny widok ze wzniesienia na Archanes).
Wykopaliska można zwiedzać wtorek-niedziela w godzinach 8.30-14.30 (gdy byliśmy w poniedziałek to było nieczynne).

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Widok na Archanes Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta
Fourni Kreta Widok z Fourni na Archanes Kreta
Fourni Kreta Fourni Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Będąc w Fourni warto zwiedzić w pobliżu:
Wykopaliska w Archanes z pozostałościami pałacu minojskiego.
Jedne z najbardziej znanych wykopalisk na Krecie Knossos.
Wioskę garncarską Thrapsano .