Malia

Historia Krety

Historia Krety

Historia Krety

Historia kultury Krety sięga czasów neolitu. Początki osadnictwa człowieka na Krecie to lata 6000-3000 przed naszą erą. W tym okresie ludzie mieszkali głównie w domach zbudowanych z kamienia i zajmowali się hodowlą bydła oraz uprawą roli. W 3000 roku p.n.e. rozpoczyna się okres przedpałacowy trwajacy do 2100 r.p.n.e. W tym okresie powstaje min.: budownictwo z cegieł, proste narzędzia z brązu, koło garncarskie.
Okres do roku 1500 p.n.e. zwany minojskim to największy rozkwit kultury Kreteńskiej a jednocześnie początek kultury europejskiej. W okresie monojskim powstają na Krecie pałace w Knossos, Fajstos oraz Malli, rozwija się handel w basenie morza śródziemnego.

Kultura kreteńska z tego okresu to bogate zdobienia pałaców, malowidła, biżuteria ze złota oraz pismo linearne. Kres złotego okresu nadszedł wraz z nadejściem katastrof naturalnych. Wybuch wulkanu na wyspie Thira (obecnie Santorioni) doprowadził do powstania fali tsunami o wysokości 40-80 metrów, które w połączeniu z trzęsieniami ziemi doprowadziły do ruiny całą wyspę. Osłabioną Kretę napadli Mekończycy, ostatecznie niszcząc wszystkie pałace. Można przyjąć że od tego czasu Kreta należy do Grecji. Jednak nie ma żadnego wpływu i nie jest zaangażowana na politykę kontynentalną ze względu na walki wewnętrzne własnych miast-państw.
W 67 r.p.n.e. wyspę zdobywają Rzymianie pod wodzą Kwintusa Cecyliusa Metallusa zwanego Creticus. Od III w.n.e rozpoczyna się panowanie Cesarstwa Bizantyjskiego na wyspie.

W IX wieku wyspa dostała się pod panowanie arabskie (mauretańskich Saracenów), które trwało około 50 lat. W XIII wieku pod panowanie weneckie, które trwało aż do roku 1669, w którym wyspę zdobyli Turcy.
W 1670 roku miało miejsce powstanie Kreteńskie, jednak już w rok później Turcy odzyskali panowanie nad wyspą. Do kolejnych walk doszło w latach 20-tych XVIII wieku. Wojska tureckie spustoszyły najbardziej urodzajny płaskowyż Lassithi i dokonały rzezi ludności cywilnej. W latach 1820 do 1844 wyspa należała do Egiptu. W 1869 roku Turcy krwawo stłumili kolejne powstanie.
W 1898 roku po kolejnym zrywie narodowym, Kreta stała się autonomiczną republiką, jednak pod protektoratem Imperium Osmańskiego (dalej Turcja). W 1908 roku Kreta ogłosiła niepodległość, która nie została uznana na arenie międzynarodowej. W 1913 roku włączona do Grecji.

W trakcie II Wojny Światowej na Krecie toczyły się zażarte walki z niemiecką armią. 20 maja 1941 roku ma miejsce największy jak do tej pory powietrzno-desantowy atak na wyspę. W ataku pod kryptonimem Merkury na wyspie wylądowało 25 000 żołnierzy niemieckich - głównie spadochroniarzy. Niemcy napotkali na silny opór sił brytyjskich stacjonujących na wyspie po ewakuacji z kontynentu. Flota brytyjska niszczyła morskie oddziały inwazyjne przez co Niemcy zostali odcięci od zaopatrzenia. Błędnie oceniając sytuację Brytyjczycy podjęli decyzję o poddaniu wyspy i ewakuowali się z zatoki Suda w pobliżu Chanii. W walkach brali udział mieszkańcy Krety, którzy walczyli z niemieckim najeźdźcą głównie białą bronią. Była to walka noży i łopat przeciwko karabinom, ale dzięki odwadze Kreteńczyków oddziały brytyjskie mogły się ewakuować z wyspy.

Malia - ruiny pałacu

Malia wykopaliska

Malia (stanowisko archeologiczne)

Około 3 km (na wschód) za miejscowością Malia słynącą z bogatego życia nocnego znajdują się wykopaliska Malia, które są słabo rozreklamowane przez co rzadko odwiedzane przez turystów.
Miasto Malia było położone na wzniesieniu, a na szczycie znajdował się pałac (pierwszy zbudowany 2.000-1900 p.n.e a zniszczony przez trzęsienie ziemi ok 1700 p.n.e., odbudowany ok 1650 a zniszczony ok 1450 p.n.e.), którego większość zajmowały pomieszczenia magazynowe. Przypuszcza się, że Malia było istotnym miejscem magazynowania i redystrybucji produktów z tej części Krety i wysyłanych w inne regiony Krety.
W pałacu znajduje się Kernos: okrągły kamień ofiarny z wgłębieniem na owoce - ofiary dziękczynne ze zbiorów.
Na północ od pałacu archeolodzy odkryli pozostałości agory.
Na północnym wschodzie (blisko plaży) znajdowała się nekropolia (Christolakos). Wewnątrz nekropolii archeolodzy odkryli wklęsły ołtarz wykorzystywany prawdopodobnie do ceremonii pogrzebowych.
Mieszkańcy opuścili miasto ok 1200 r. p.n.e.
Przed rozpoczęciem wykopalisk miejsce zostało zrabowane. Nieliczne eksponaty znalezione przez archeologów oglądać można w Muzeach Archeologicznych w Iraklionie i Agios Nikolaos.

Informacje praktyczne:
Zwiedzanie wykopalisk wtorek-niedziela 8:00-15:00, wstęp 4 euro.
Idąc z plaży Malia wzdłuż wybrzeża można dojść w niecałą godzinę do wykopalisk.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Wykopaliska Malia Kreta Wykopaliska Malia Kreta
Wykopaliska Malia Kreta rekonstrukcja pałacu Wykopaliska Malia Kreta rekonstrukcja pałacu
Wykopaliska Malia Kreta silosy Wykopaliska Malia Kreta
Wykopaliska Malia Kreta Wykopaliska Malia Kreta
Wykopaliska Malia stół ofiarny Kreta Wykopaliska Malia Kreta
Wykopaliska Malia Kreta Wykopaliska Malia Kreta

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie

Malia

Malia Kreta

Malia (Mallia, Μάλια)

Miejscowość żyjąca z turystyki, ośrodek życia nocnego na Krecie.
Poza licznymi klubami nocnymi, restauracjami, sklepami z pamiątkami i miejscami noclegowymi w Mali jest długa piaszczysta plaża z wydmami.
Warto będąc w Malia przespacerować się wzdłuż wybrzeża i zwiedzić znajdujące się zaledwie 3 km od plaży wykopaliska Malia

Informacje praktyczne:
Miejsce idealne dla osób lubiących na wczasach bawić się i imprezować.
Miejscowość Malia odradzam rodzinom z dziećmi i osobom, które chcą w ciszy i spokoju wypocząć.

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć
Plaża Malia Plaża Malia
Plaża Malia Plaża Malia

Pokaż ZwiedzamyKrete.pl na większej mapie